Bemutatkozott a Galaxy Xcover Pro


A Samsungnak van egy kevésbé népszerű termékcsaládja, az XCover. Sose tűnt ki a tömegből, viszont már legalább 10 éve ott a portfóliójában, mivel nyitott azon ügyfélcsoport felé, akik igénylik azt, hogy a készülékük a vártnál nagyobb védelemmel rendelkezzen, mert a környezetük vagy éppen a munkájuk megigényli. Ez a védelem legfőképpen a fizikai behatások ellen valót jelentené. A vállalat először a Galaxy S4 idején – 2013 júniusától – döntött úgy, hogy nem csak a középkategóriában képviselteti magát, hanem felsőben is. Anno a Galaxy S4 Active-val indult meg a széria, ami egészen Galaxy S8-ig tartott, majd a csökkenő igényekből fakadóan az S9-nél már nem újították meg.

A Galaxy Xcover 4 egy érdekes széria volt, hiszen 2017 márciusában érkezett, azonban két évre rá a Samsung csak egy ráncfelvarrást adott ki Xcover 4s néven, ahol egy kötelező hardveres helyreigazítással próbálta orvosolni a széria versenyképességét. Akkor 2 esztendőt kellett várni, azonban most csak felet, ugyanis 2020 januárjában bejelentették az Xcover Pro érkezését, ami több olyan tudást és formatervet átvett, ami már alapvetően jelen van a közép- és felsőkategóriás telefonjainál.

Ilyen újítások közé lehet sorolni a versenyképes belső tárhelyméretet, az előlapi kamerakivágást vagy éppen a hátlapon fellelhető szenzor duplikációt, ami a minőségibb ipari területen történő fotózásnak lehet egy remek gyógymódja. No, de ne szaladjunk ennyire előre, haladjunk pontról pontra: miben másabb ez a széria az elődhöz képest.

Így fest a Galaxy Xcover Pro a hivatalos fotókon.
Forrás: Samsung

Beszéljünk a fizikai méreteiről. Nem lett se kisebb, se könnyebb. Míg az előző szériáknál azért törekedtek, hogy ne haladja meg a 200g-os összsúlyt, addig nála ezt a vonalat, mintha elengedték volna. Össztömege 218g, ami rettentően soknak tűnhet, főleg azért, mert előtte ~170g körül megálltak a gyártásánál. Vastagabb is lett, ami talán a több és nagyobb alkatrészeknek a jelenlétére utalhat, megtartva mellette az Xcoverre jellemző vonásokat, mint a por- és vízállóságot.

Ha már ellenállóságot szóba hoztam, akkor kitérnék arra, hogy maradt az IP68-as szabvány, ami a teljes porállóságot biztosít, valamint 1,5 méteres mélységig való használatot – bár utóbbival csak óvatosan! Megtartották a MIL-STD-810G katonai szabványát, amit annyival tovább fokoztak, hogy immáron 1,2 méterről történő ejtés során nem lesz semmi baja.

Xcover 4Xcover 4sXcover Pro
Magassága:146,2mm143,2mm159,9mm
Szélessége:73,3mm73,3mm76,7mm
Vastagsága:9,7mm9,7mm9,94mm
Súlya:172g172g218g
Összehasonlító táblázat a korábbi XCover szériákhoz.

A kijelzőjét némileg újragondolták. Visszatért az Xcover 4-nél megszokott IPS LCD panel (amit a Xcover 4s-nél PLS TFT váltott). Változtattak a kijelző átmérőjén, ugyanis 6.3 inchre növekedett 5 inchről. Nőtt a screen-to-body rátája 64%-ról cirka 79,4%-ra. A nagyobb megjelenítő magasabb felbontáson dolgozik, mostantól az alap a FullHD+, ami 1080x2340px-t jelentene. Nyilván megörökölte az elmúlt évek képarányát, ami 19.5:9 lett. (Érdekességképp említeném meg, hogy a 2020-as telefonok többségénél 20:9-re növekedett, de a tervezői még nem ebben gondolkodtak. Valószínűleg már egy ideje a polcon tárolták a méreteit, azért nem nyúltak hozzá.)

További érdekesség a kijelzőjével kapcsolatban, hogy végre 400ppi fölé (egészen pontosan 409-re) növekedett a pixelsűrűsége, ami eléggé jelentős előrelépés az elődökhöz képest, ahol inkább a 294ppi volt a jellemző. Fontos megemlíteni, hogy a nedves ujjas és kesztyűben történő érintésre is fel van készítve a panel, ez az oka, hogy nem S AMOLED a panel.

Az Exynos 9611 főbb jellemzői.

A processzorchipjét az Exynos 9611 adja, ami 10nm-es gyártástechnológiájú. Ezzel korábban a Galaxy M30s-nél és a Galaxy A50s-nél dolgozott a vállalat mérnök csapata. Memóriafoglalat tekintetében LPDDR4x-et képes fogadni, amiből 4GB-nyit kapunk. Belső tárhelye 64GB-os (nincs nagyobb változata), hogy az alkalmazások elférjenek. A nyolcmagos rendszerchip két részre lesz felosztva, az alábbi módon: 4 x 2.3GHz-re (Cortex-A73), valamint 4 x 1.7GHz-re (Cortex-53). Frissül a GPU modul, immáron Mali-G72 MP3 gondoskodik a zökkenőmentes futtatásról. Természetesen a bővíthetőségét megtartották, immáron 512GB-ig lehet updateltetni pluszba.

A kameráknál érezhető, hogy végre átlépte határait a Samsung az XCover-szériánál, mert immáron bátran nevezhető egy korrekt középkategóriás készüléknek, mint belépőszintűnek. Az előlapi szenzorja 13MP-es, ami f/2.0-ás fényérzékenységgel rendelkezik. Amit fentebb nem említettem, hogy kamerakivágással rendelkezik, amit baloldalra helyeztek. Érdekes, de ezt a megvalósítást a vállalat nem Infinity-O-ként tartja számon a leírásában, csak szimpla Infinity-Display-ként. A baloldalra igazított Infinity-O formatervet először a Galaxy M40-es modelljénél alkalmazták 2019 nyarától.

A Galaxy Xcover Pro kamerái.

A hátlapon két kameraszenzor található. A főszenzor 25MP-es, ami f/1.8-on dolgozik; míg a másodlagos 8MP-en, melynek fényérzékenysége: 2.2. Utóbbival leszünk képesek mélység-élességre törekedni a fotózáskor. Amit hiányolok, az nem más, mint a makroszenzor, ami a Galaxy A51-nél és Galaxy S10 Lite-nál tűnt fel. Szerintem praktikus egyes iparágaknál a miniatűr fotók készítése. Majd talán a következő generációnál.

Méretes akkumulátorteleppel lett felvértezve, ami képes fogadni a 15W-os gyorstöltést. Számban kifejezve: 4 050mAh-ról beszélhetünk, míg sima Xcover 4-nél 3 400mA-ás, az Xcover 4s-nél 2 800mAh-ás volt mindössze. A felhasználó általi cserélhetőségét megtartották, nem lett egybe telefon.

Ott lapul a megszokott XCover gomb (vagy hivatalos nevén a Hot Key’) baloldalt, ami kétfázisú, azaz beállítható, hogy miként viselkedjen rövid és hosszú benyomás esetén. Dupla SIM-es variánsban lehet vele számolni Európában, bár egyelőre nincs arról szó, hogy a közeljövőben érkezne Magyarországra. Áráról nem sokat tudni, valószínűleg 100 ezer forint körül nyithat.

Az internet bugyrában az SM-G715F SKU-kódon találhatjátok meg.

A készülék galériája:

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.