Nem árulok el nagy titkot azzal, hogy az emberek túlnyomó része már csak az okostelefonját használja élete pillanatainak megörökítésére. Nem is csoda, hogy az okostelefon-gyártók mindent megtesznek annak érdekében, hogy a készülékeik funkcióival és hardverjeivel fogják meg az érdeklődőiket. Az évek során számtalan meghatározó fejlesztést dobtak a piacra, amikre büszkék lehetnek – többek között tavaly a 108MP-es érzékelőt, amit a Xiaomi-val közösen fejlesztettek ki. Számomra a DualPixel technológia az, amivel feltették anno az ‘i’-re a pontot, mert sokkal gyorsabban és pontosabban találtak általa fókuszpontot.
2021-ben is előálltak valami újjal. Az alapprobléma, miszerint a túlvilágos és a túlsötét részek elveszhetnek egy adott fotón, még mindig fejtörést okozott a fejlesztőknek. A HDR technológia arra hivatott, hogy a két tartományt közös nevezőre hozzák, és mindegyikből a leghasznosabb részeket emelje ki. A felhasználó nem sokat érzékel mind ebből; maximum annyit, hogy pár milliszekundummal növekedett az elkészítést ideje. A Samsung fejlesztői azonban a Galaxy S21-nél emeltek a színvonalon, és elérték azt, hogy a hardvert tökéletes szoftver társaságában tálalják, s ezáltal meglegyen az átütő hatás.

Forrás: Samsung
A Samsung mérnökei egy innovatív megoldást tálalnak elénk Smart-ISO Pro elnevezéssel, aminél nem csak a szenzor egy fontos alappillért, hanem a mesterséges intelligencia és a processzor terhelhetőség is.
Mint említettem, az alapproblémát a különféle fényhatások jelentik. Képzeljük el, hogy verőfényes napsütésben a Margit hídon álltok, mert le szeretnétek magatok és a háttérben lévő látképet fotóztatni. Egy átlagos okostelefonnál vagy a háttér részletei vesznének el, szakzsargonnal élve: égnének ki; vagy pedig az előtérben lévő önmagunk lenne túlságosan sötét, ha a háttérhez mérjük a fényviszonyokat. Azt gondolhatnánk, hogy megfelelő fényi adottságnál nincs fejfájás, pedig ott sincs egyszerűbb helyzetben a készülékünk képalkotója, mint amikor egy alapból sötétebb témánál kellene helytállnia.
Istenigazából alapproblémát nem a fényhatás jelenti, hanem a fixált konverzió. A Smart-ISO PRO lényege abban merülne ki, hogy tiszta képek készüljenek különböző világítási helyzetekben is. A megoldást a fixált konverzió elhagyása jelenti, ugyanis mind magas, mind alacsony ISO üzemmódban is képes dolgozni a feldolgozó.
Ha a fényi adottságok zordabbak, akkor magasabb ISO módra vált, hogy a fényt feszültséggé alakítva nagyobb konverziós nyereséggel több részletet tudjon kiolvasni, s ezáltal csökkentse a kép zaját. Az alacsonyabb ISO mód akkor jön jól, amikor egyes pixeleknek a kapacitását maximalizálni szeretnénk, megakadályozva általa a túltelítettséget. Utóbbival javításra kerül a színreprodukció a felvétel világosabb zónáiban.
A Samsung mérnökei a konverziós nyereség két szintjét egyetlen képérzékelővé egyesítették, mellyel a dinamika tartomány jelentősen javult. A végeredménye lett tulajdonképpen a Smart-ISO Pro HDR, hiszen a kettő (vagy több) kép összedolgozásával tökéletes fotók készülhetnek. Mellesleg a Galaxy S21 termékcsalád a Galaxy-k történelmében az első, ami képes 12 bites RAW képek elkészítésére, amivel akár 687 milliárd szín tárolására képes. Ez 10x több, mint a 10 bites, ami a Galaxy S20-akban volt jelen 2020-ban.
Nemsokára elhozok egy tesztet, hogy miként állt helyt a Galaxy S21 Ultra 5G egy 6.000 dolláros Canon fényképezőgép ellen, addig emésszétek, milyen jó dolgot dobtak piacra, amiről alig esett szó az Unpacked eventen.