Ezért nincs jelentősége a 45 wattos töltésnek a Samsung csúcskategóriásainál!


Az okostelefongyártók nem spórolnak se az akkumulátorkapacitással, se a töltési sebességgel. Van olyan versenytársa a Samsungnak, ami több mint 100 watt felett képes a villámgyors töltésre, bár azzal tudnék vitatkozni, hogy milyen életciklus társul az akkutelephez hosszútávon. Nyilván ezt majd az idő fogaskereke eldönti.

A dél-koreai vállalat a Galaxy S10 termékcsaládnál fejezte be a csúcskategóriás készülékeinél a maximális 15 wattos gyorstöltési támogatást. A 25 wattos teljesítmény legelőször nem is egy felsőkategóriásban, hanem egy középben mutatkozott, a Galaxy A70-ben, amit aztán a Galaxy A80 követett. Fel is kaptuk a fejünket, hiszen megint egy innováció az alacsonyabb ár címke mellett tűnt fel. A Galaxy Note10+-nál azonban jelentős előrelépést hoztak a készülék mérnökei, hiszen lehetővé tették a 45 wattos szupergyors 2.0-t. Nincs nagy fogyasztóbázisa a megnövelt teljesítménynek, ugyanis jelenleg:

  • a Galaxy Note10+ és a Galaxy Note10+ 5G,
  • a Galaxy S20 Ultra 5G,
  • a Galaxy Tab S7,
  • és a Galaxy Tab S7+

termékek képesek a lekezelésére. Most jogosan tehetnénk fel a kérdést, hogy mi van akkor, hogyha egy arra papíron alkalmatlan készüléket töltünk ilyen erősségű töltővel? – Nos, a Samsung Community fórumán is megfordult az elképzelés, hogy pl.: a Galaxy A41 és a 45 wattos töltés milyen viszonyban lenne, akár szoftveres mókolás után?! (Szoftveres nélkül a készülék leszabályozná.) Az abszolút kielégítő válasz se maradt el, íme:

„(…) hibába rootolod a telefont, kellene egy olyan ROM, ami támogatja a gyorsabb töltést. Ha ezt még sikerülne is összehozni, a HW, tehát maga  töltés verérlő IC úgyis lekorlátozná az átfolyó áramot és a feszültséget az akkumulátor (és a user, azaz a Te személyes) védelme érdekében. De tegyük fel, hogy átforrasztod a töltés vezérlő IC-t is, és megvan a 45W. A 3500 mAh-ás akksi ekkor feltehetőleg 10-15 perc után túlforrósódna, és akár fel is robbana. Persze csak akkor, ha nem égne át először a PBA és az FPCB a háromszoros terhelés alatt.

Nem véletlen vannak vannak ezeke a korlátozások, a megadott max teljesítményhez méretezik az alaktrészeket. De ha még mindent ki is cserélnél, egy ekkora akksinál a 0-100%-os töltésnél kb 5-10 percet nyernél időben a töltési karakterisztikák miatt (a névleges, max 45W-ot kb 40% és 70% akkutöltöttség közben adja le a töltő a kompatibilis modelleknél is).”

írta SomaE, az egyik Samsung Expert tag.

A téma akkor kezdett izgalmassá válni, amikor a Samsung úgy döntött, a Galaxy S21 termékcsaládot se támogatja meg a 45 wattos teljesítménnyel. Kicsit olyan, mint ha szembe mennének a széllel. Mindenhol ügyelnek a gyorsaságra, míg ők kényelmesbe tolják. A tények pedig becsapják az átlagfelhasználókat, akik a számokra hagyatkozva azt tapasztalják, hogy a -20 watt bizony eléggé jelentős különbség. Ha pedig a Galaxy S20 Ultra 5G megkapta a támogatást, akkor miért visszakoztak a Galaxy S21 Ultra 5G esetében? – Erre kerestem a választ.

A tények szemléltetéséhez TechNick Youtube csatornáját vettem alapul, aki rengeteg tesztet oszt meg 240 ezres feliratkozótáborának. Nem csak benchmark megmérettetésekre, vagy éppen akkumulátor merítősökbe botolhattok, hanem olyanba is, amiben 0-ról ránt vissza készülékeket 100%-os aksi állapotra. Végignéztem tavalyelőttig a videót, melyben a Samsung csúcskategóriásai szerepelnek. Sajnos a Galaxy Note10+-hoz nem találtam, de annyi baj legyen, nem azon van a hangsúly.

A videók mindegyikét a [2] oldalra klikkelve találjátok meg, de az egyszerűség kedvéért a [3] oldalon táblázatba szedve prezentálom a méret adatait.

A versenyzőkről:

A tesztek kielemzése előtt nézzük meg a versenyzőket. Az általam számításba vett legrégebbi csúcskategóriás készülék a Galaxy S10+ lesz, ami max. 15 wattos gyorstöltésre képes. Ott a listán az utódja, a Galaxy S20 Ultra 5G, amelyet nem csak 25 wattal, hanem 45 wattal ugyanúgy meg lett vizsgálva. Értelemszerűen külön sávon prezentálom mindkét eredményt. A Galaxy Note 20 Ultra 5G és a Galaxy S21 Ultra 5G szintén a 25 wattos teljesítménycsoportot erősíti.

A flagshipek között eltérnek az akkumulátorkapacitások. A Galaxy S10+ mindössze 4.100mAh-s telepet kapott; míg Galaxy Note 20 Ultra 4.500mAh-t. A Galaxy S20 Ultra és a Galaxy S21 Ultra azonos méretet tud felmutatni, ami 5.000mAh-n áll meg. Kettőjükön lesz a folytatásban a főbb hangsúly, hiszen ugyanazt az aksi egységet kell visszarántaniuk 100%-ra a töltőikkel.

A teljes töltési idő:

Gondolom senkit sem fog meglepetésként érni a tény, hogy a Galaxy S10+ a 15 wattos töltésével produkálja a leglassabb teljesítményt. Ha a komplett feltöltési ciklusát követjük nyomon, akkor 101 perccel lehet számolni, ami 4.100mAh-nál eléggé soknak mondható. Utolsóként zárta a mezőnyt, amivel senkit sem fog meglepni.

A Galaxy S20 Ultra és a Galaxy Note 20 Ultra lesz a következő alany, amire mindenképpen figyelmet kell szentelni, mivel kettőjük akkumulátorkapacitásánál felfedezhető 500mAh-ás különbség. Ha a hardveres teljesítményét vesszük elő, akkor ugyanaz a processzorchip került bele, mégis teljesen másképp dolgoznak. A teljes feltöltési idő mind a kettőnél ~75 percet ölelt fel, azaz bőven másfél óra alatt újra hosszasan használhatjuk.

Sokszor hangoztatom azt, hogy a 45 wattos töltés nem azt jelenti, hogy a töltési ciklus teljes periódusában maximális teljesítménnyel kapja az akkumulátor a terhelést. Előszedve a Galaxy S20 Ultra 25 wattos és 45 wattos számait, igazolódik az állításom, mert a kettő töltő között csak 4 percnyi töltésidő mutatkozik, ami valljuk be, eléggé ledöbbentő. Többre számítottam! A kutya ott van elásva, hogy (1) a magasabb felvételt a töltés elején és a végén kompenzálódik vissza; illetve (2) a már említett ténytől, miszerint nem végig zajlik az alkalmazása.

A vizsgált készülékek teljes töltési ideje.
Kreálta: Galaxy Világa

A hidegzuhany, akkor érhet, amikor a Galaxy S21 Ultra is bejön az összképbe a „25 wattjával”. Nos, a mezőny nyertese lett, hiszen 69 perc alatt visszarántja az akkumulátort teljes töltésre 0%-ról. A Galaxy S20 Ultra 5G-nél pedig a 45 wattnál 71 percet tart számon Youtuber kimutatása. Nyilván többször érdemes lenne letesztelni, de inkább arra akarom a hangsúlyt helyezni, hogy a Samsung inkább ügyel az akkutelepjeinek az élettartalmára, és míg alacsonyabb teljesítménnyel később a hasonló hatásfokra, addig felesleges erőltetni.

A kritikus félóra:

A kimutatásból szeretnék egy részmetszetet kiragadni. Az emberek többségének azért 30 perce mindig szokott lenni, ha éppen elfelejtette töltőre tenni a telefonját és gyorsan kell némi kraftot visszanyomatni. Nagyjából ez a kritikus idő, amit össze lehet hozni, ha mondjuk: reggel megébredsz és gyorsan felteszed töltőre a telefonod indulásig.

A lentebbi diagram remekül prezentálja, hogy a 45 wattos töltés több energia visszanyerésére alkalmas, ha csak a számokon lovaglunk – viszont annyival többet nem kapunk, hogy hosszabb távon romboljuk az aksi cellákat. (Nyilván nem rombolod, mert fel van készítve a telep, de laikusként mégis ezt gondolod!) Maradva a tavalyi és az idei S-szériánál látható, hogy 2-3%-nyi különbséget nyerhettek, amit aztán 30 perc elteltével kezdetek elveszteni a 25 wattos töltés javára, mivel elkezdődik az aksi kímélés; azaz visszább kapcsol, hogy a melegedést kompenzálja, ahogy a cellákat érő „sokk” hatást is.

A vizsgált készülékek töltési ideje 30 perc alatt 0%-ról indulva.
Kreálta: Galaxy Világa

Összesítés:

Konklúzióként leszögezhető, hogy a Samsung jól el van a 25 wattos töltéssel, hiszen másfélóra alatt simán vissza tudják a vásárlói tölteni a legalább 5.000mAh-s telefonjuk akkumulátorát. Felesleges olyan terméket magasabb teljesítményű töltővel tölteni, ami arra nincs felkészítve, ugyanis nem lesz gyorsabb az áramfelvétel. Egyszerűen képtelen fogadni, ezért a felvevő egység leszabályozza az általa fogadni képes maximumra.

Ha pedig okosodni akarok, akkor tartsátok fejben, hogy 25 watt alkalmazásával 10 perc töltési idővel nagyjából ~10-15%-ot, 20 perccel ~30-35%-ot, míg 30 perc alatt a kapacitásod felét tudod visszahozni 0%-ról indulva úgy, hogy közben nem terheled a készüléket semmilyen módon; pl.: játékkal, stb.

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.