ISOCELL JN1: megoldás a kameraszenzor kitüremkedésre?!


A Samsung rengeteg pénzt invesztál az innovációiba. Nem titkolt céljuk, hogy többek között olyan kameraszenzort dobjanak a piacra, ami megreformálja a képfeldolgozást; s ezáltal méltó versenytársa legyen a Sony által asztalra pakolt variációknak. Tulajdonképpen ezért is fogtak össze a Xiaomi fejlesztőivel, hogy a csúcskategóriás készülékeikbe még pengébb képalkotókat tervezzenek és gyártsanak. A céljaik között: a pontosság, a gyorsaság és a csökkentett fényviszonyok közötti megfelelő képösszerakáson van. Az ISOCELL JN1 hozhatja el az újabb mérföldkövet a kameraszenzorok világánál, ugyanis egy olyan problémára próbál orvoslást adni, ami a jelenkor legnagyobb fejtörését okozza!

Oké, hogy szép, DSLR fényképezőgépeket megszégyenítő fotókat akarunk az okostelefonunkkal készíteni, azonban ennek ára van; melyet általában a kameraszigetnek a kitüremkedésén vélhet felfedezni a felhasználó. Manapság a vastagságnál már nem számítjuk bele a kitüremkedést, ami által a gyártók minimálisan csalni tudnak, hiszen több tudást rejthetnek el a készülék váza alá; viszont ez egy szűk gatyazsebnél roppant mód kellemetlen helyzetet eredményez. Az ISOCELL JN1 különlegessége és legfőbb újítása, hogy csökkentették a kameraszenzornak a házból való kitüremkedését, de mindezzel nem rontottak a képalkotón egyáltalán, tehát a minőség hasonló vagy jobb, mint az elődöknél.

Csökkenthető a kameraszenzoroknak a kitüremkedése.
Forrás: Samsung

Az 50MP-es felbontással büszkélkedő szenzor 0.64μm-es pixelekkel dolgozik; míg a szenzornak a mérete 1/2,76 inch-es. A gyártó elmondása szerint 16%-kal javult a fényérzékelés alacsonyabb fényviszonyok között; amikor az úgy nevezett Tetra-Binning technológiát alkalmazva 4 pixelt von össze, hogy ezáltal a pixelek méretét 1,28μm-űvé növeljék. Végeredményben az 50MP-ből így már csak 12.5MP-et kapunk, de ez még mindig olyan felbontás, amivel bátran lehet akár előhívás szempontjából is dolgozni. (Mellesleg jusson eszetekbe, hogy a csúcskategóriás készülékeknél, amelyeknél a DualPixel technológiát alkalmazták, ott sem mentek 12MP-es tartomány fölé, szóval nem kell aggódni, ki van ez találva.)

Az új érzékelő Double Super PDAF mechanizmussal rendelkezik, amely duplán használja a Super PDAF rendszer fáziskeresési autófókuszát. Itt picit időzzünk el, csakhogy tisztán lássátok, mivel is van dolgotok… A Super PD egy fázisérzékelő autófókusz rendszer, amely ovális alakú mikrolencséket használ a lendületesebb és gyorsabb autófókusz eléréséhez. Minden mikrolencse két autófókusz pixelt tartalmaz, melyek összehasonlítják a bal és a jobb fázist a megfelelő fókusz elérése érdekében. Azáltal, hogy duplán jelen van az ISOCELL JN1-ben, immáron nem 1/32-ről, hanem 1/16-ról beszélhetünk, amikor pixelsűrűségről van szó. Végeredményként a felhasználó: pontosabb autófókuszt kap, alacsonyabb fényviszonyok mellett és akciódús jelenetek során is.

Ez történik a dupla Super PD-nél.
Forrás: Samsung

Az új mechanizmus további eredménye, hogy 4K felvételeket 60 fps-sel bártan rögzíthetünk; illetve, ha rajonganánk a szuperlassításokért, akkor van lehetőség 1080p társaságában a 240 fps-ra történő képsűrítésre, amivel a gyorsanmozgó témákat könnyedén belassíthatjuk. A HDR fotózás se okoz számára fejtörést, ugyanis kétszer olvassa le a kívánt témát. Először magas ISO-értékkel, majd pedig alacsonyabb ISO-értékkel, amelyeket összemosva a processzor segítségével megszületik a tökéletes kép, ami sehol sincs kiégve vagy éppen bedőlve.

A Samsung az ISOCELL 2.0 pixeltípust alkalmazta a szenzor kivitelezésénél. Csak érdekességképp említeném meg, hogy az 50MP-es felbontás 8.160 x 6.144 px-et takar valójában. Színhűségénél a 10 bites tartomány mutatkozik; ha pedig a Pro-módban gyártanád az élményfotókat, akkor lesz lehetőség a RAW10 file formátumba történő mentésre. Extrém időknek is ellenáll a feldolgozóegység, ugyanis valahova -20°C és +85°C közé tették az optimális működéséhez szükséges hőmérséklet-intervallumát.

Zárószóként a becsatolnék egy interjú szösszenetet, csakhogy tudjátok azt, hova teszik a fejlesztők az új szenzorjukat.

A Samsung fejlett pixel technológiái ismét a legnagyobb pontossággal lépték szintet. Az iparág legkisebb pixelméretű szenzorját prezentálják (…) Az új 0.64μm-es ISOCELL JN1 a holnap legcsinosabb okostelefonjaiban tűnhet fel. (…) Nagyon elkötelezettek vagyunk a pixel technológiák iránti innovációk iránt, továbbra is a mobil képérzékelők kínálatának széles skáláját hozzuk a piacra.”

mondta Duckhyun Chang, a Samsung Electronics képérzékelő üzletágának ügyvezető alelnöke.

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.