Mióta egyre nagyobb hangsúlyba kerül a fotózás az okostelefonoknál, a Samsung mindent megtesz, hogy a felhasználók elégedettségét elnyerje. (Még ha mindezt a DxOMark pontszámai cseppet sem tükrözik.) Nem csak egyedi hardveres újításokba kezdett, de összeállt más versenytársával, hogy közös ügyként tökélyére fejlesszék a pillanatalkotást. Gondolok legfőképpen a Xiaomi-ra, amivel az elmúlt időszakban a 108MP-es képalkotó szenzort vitelezte ki, vagy éppen a nemsokára debütáló 200MP-es, ami újra szintre emeli a fényképezést a gyengébb fényviszonyok között.
Természetesen a hardver mit sem ér, ha a mögötte lévő szoftver elmaradott. A Samsung a gyári beépített applikációt inkább azoknak ajánlja, akik rá akarják bízni a pillanat megörökítését a mesterséges intelligenciára. Egy fotósnak viszont nem kell szárnysegéd, helyette inkább egy olyan alkalmazás, amiben mindent szabadon lehet állítani, s ezáltal a művészi vénáját mindenki szárnyaltathatja. Tulajdonképpen az Expert Raw alkalmazás ezért született meg.

A 2021 novemberében napvilágot látott 1.0.00.12-es változat az akkori csúcskategóriás flagshipre, a Galaxy S21 Ultra 5G-re készült, majd szépen fokozatosan a gyártó kiterjesztette, hogy szélesebb felhasználói körben érjen el általa sikereket. A szeptember 30-án kiadott 1.0.05.4-es szoftverváltozat különlegessége, hogy a támogatott termékek között emlegethető: a Galaxy S20 Ultra, a Galaxy Note20 Ultra, valamint a Galaxy Z Fold2 5G.
Az update csak az Ultra-ra terjedt ki a Galaxy S- és Note-szérián belül. A Galaxy 20, a Galaxy S20+, valamint a Galaxy Note20 egyelőre nem támogatott – de nincs is arról információ, hogy változhat mindez a jövőben. A Galaxy Z Flip sincs a listán, ami vélhetően meg se fogja kapni az Expert Raw által nyújtott lehetőségeket. Állításom a DeX hiányára alapozom, ami szintén nem érhető el a kagyló kialakítású foldable terméken.
Az Expert Raw-t a Galaxy Store-ból lehet beszerezni. Különlegessége, hogy nem csak JPEG, hanem RAW formában is lehetőséget nyújt a fotó eltárolására. Utóbbi sokkal több részletet tartalmaz, ezáltal, ha utólagosan szeretnénk módosítani bármilyen paraméterén, akkor minőségromlás nélkül kivitelezhető. Az alkalmazáson belül állítható az ISO érték, a zársebesség, a fehéregyensúly, a fókuszpont és még sok más. Sokkal nagyobb dinamikatartománya (16 bites) felveszi a versenyt a belépőszintű tükörreflexesgépekkel.
A fotók elkészülte után pedig ott az Adobe Lightroom for Samsung fotószerkesztő alkalmazás, mellyel tovább lehet tetőzni a végeredmény hatását. A két applikáció használatával bárki profivá vált, melyhez ad némi támpontot a Samsung a hozzájuk készített aloldalon.